Aktuální téma: Corona virus a ochrana před ním

Asi není člověka, který by neregistroval bod číslo 1 poslední doby: CORONA virus. Ten plošně ztížil možnosti přepravy, přičemž se doporučuje setrvat doma. Jste li ale pro obživu odkázáni na auto, nebo pokud nakupujete pro sousedy, přátele a rodinu, níže naleznete najdete přehledně zpracované informace o tom, na co byste právě teď měli ve voze dbát a jak se nejlépe chránit.

Ve vašem automobilu jsou kontaktní místa, která byste měli pravidelně dezinfikovat pro snížení rizika nákazy. Jsou to například kliky, mezidveří, volant nebo hlavice řadicí páky. Praktická rada: v lékárničce vašeho vozu máte možná i roušku, která je v mnoha evropských zemích povinnou součástí výbavy.

autospektrumacc škoda servis prodej brno slatina

Dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu napadne téměř každého, ale neopomeňte ani na páčky pod volantem (směrovky a stěrače), tempomat, loketní opěrky, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru.

A čím vůz dezinfikovat? Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé. Alkoholem lze pro větší klid v duši otřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je takto nepromáčejte.

Alkohol by neměl poškodit ani čalounění z kůže či umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění alkoholem může poškodit probarvení materiálu: nedrhněte tedy sedadla a další kožené části silou. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.

Zásadně v autě nepoužívejte například peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech nepoužívejte čističe obsahující čpavek. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.

autospektrumacc škoda servis prodej brno slatina

Tankujte bezpečně

Dříve nebo později budete muset také natankovat. I na čerpacích stanicích tedy dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte preventivním opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejtnapř. samoobslužné čerpací stanice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě.

Při placení za odebrané pohonné hmoty preferujte bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. U řady čerpacích stanic lze bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné ani vstupovat do provozovny. Pokud nádrž naplníte celou, k benzínce nebudete muset zavítat delší dobu.

Na závěr ještě oficiální příručka přímo od Škoda auto

auto spektrum acc brno slatina virus corona covid 19